V Egyptě zůstaňte na pláži a vyhněte se městům, varuje ministerstvo

Facebook
G+
Instagram
Kontaktujte nás
Aktuality
V Egyptě zůstaňte na pláži a vyhněte se městům, varuje ministerstvo

V Egyptě zůstaňte na pláži a vyhněte se městům, varuje ministerstvo

9.7.2013

6. července 2013  17:28

Ministerstvo zahraničních věcí kvůli pokračujícím demonstracím a násilnostem v Egyptě doporučuje necestovat do velkých měst jako je Káhira, Alexandrie či Luxor. Bezpečnostní situace v turistických letoviscích u Rudého moře je v současném období relativně klidná, je však třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním.
 
Po svržení egyptského prezidenta Muhammada Mursího není v ulicích velkých měst

foto: Reuters

Po svržení egyptského prezidenta Muhammada Mursího není v ulicích velkých měst bezpečno. Ministerstvo zahraničí před jejich návštěvou důsledně varuje.

"Případné cesty mimo tato letoviska podnikejte jen v naléhavých případech či v rámci organizované turistiky a po předchozí konzultaci se svým delegátem z cestovní kanceláře. Nedoporučujeme cestovat do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba," uvádí poslední zpráva ministerstva zahraničních věcí. 

Pozor na platnost pasu

Pro cestu do Egypta musí být váš pas platný ještě nejméně šest měsíců po předpokládaném datu odjezdu z území Egypta. Nelze tedy využít tzv. rychlopasy, které mají platnost pouze na 6 měsíců.

Ve výjimečných případech lze o vízum požádat předem na egyptském velvyslanectví v Praze. Egyptské vízum lze zakoupit přímo na mezinárodním letišti (za poplatek 15 USD). V případě, že cestujete pouze na Sinaji a území Egypta opustíte do 14 dní, pobyt je bezvízový.

V nejbližších dnech před zahájením postního měsíce ramadán, který letos začíná 10. července, nelze vyloučit další demonstrace a sociální nepokoje ve všech částech země, zejména pak ve velkých městech jako je Káhira, Alexandrie, Suez, Port Saíd či Luxor.

Vlnu nepokojů v ulicích egyptských měst odstartovalo ve středu sesazení prezidenta Mursího a následné zatýkání vrcholných představitelů Muslimského bratrstva. Jen v pátek si násilnosti po celé zemi podle místních úřadů vyžádaly nejméně třicet mrtvých a přes tisícovku raněných.

Bezpečnostní situace je v oblasti Severní Sinaje složitá již od předloňského povstání proti vládě prezidenta Husního Mubaraka. Tamním úřadům se doposud nepodařilo v regionu zajistit bezpečnost. Naposledy v pátek islamisté zaútočili na sinajská stanoviště bezpečnostních sil u hranic s Izraelem.

Ministerstvo doporučuje využít registraci v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD a sledovat webové stránky velvyslanectví ČR v Káhiře. Občané, kteří se ocitnou ve vážném ohrožení se mohou v mimopracovní dobu obrátit na Konzulární oddělení Zastupitelského úřadu ČR v Káhiře (+20) 0122 742 7513.

Zdroj:http://cestovani.idnes.cz/bezpecnostni-situace-v-egypte-de3-/rady-na-cestu.aspx?c=A130706_172223_rady-na-cestu_brm