Egypt - aktuální bezpečnostní situace a doporučení

Facebook
G+
Instagram
Kontaktujte nás
Aktuality
Egypt - aktuální bezpečnostní situace a doporučení

Egypt - aktuální bezpečnostní situace a doporučení

19.8.2013

V souvislosti se zhoršováním bezpečnostní situace na celém území Egypta a vzhledem k nepředvídatelnému dalšímu vývoji doporučujeme českým občanům do Egypta v současné době necestovat. Toto doporučení se týká i turistických resortů u Rudého moře, tj. Marsa Alam, Hurghady,Šarm aš-Šajchu, Dahabu, Nuweiby a Taby. Turisté, kteří v těchto resortech v současné době pobývají, by měli zůstat uvnitř hotelových areálů a do odletu z Egypta z nich nevycházet. V pátek, 16.8., po poledních modlitbách, vyzvalo Muslimské bratrstvo ke konání "milionových pochodů hněvu", které se nevyhnulo násilným střetům. Varujeme proto české občany, aby se zdržovali pouze v hotelovém resortu, kde jsou ubytováni. Ve středu 14.8.2013 v Káhiře přistoupily armádní a policejní složky k vyklízení táborů příznivců bývalého prezidenta Morsího. Tato akce se neobešla bez násilných střetů. Lze očekávat, že i v nejbližších dnech, nejen ve velkých městech jako je Káhira, Alexandrie, Suez apod., budou nadále probíhat nepokoje a protesty. Lze očekávat jejich násilný průběh. Vláda vyhlásila na měsíc výjimečný stav a zákaz vycházení ve 14 guvernorátech. Bezpečnostní situace v turistických letoviscích u Rudého moře je v současném období relativně klidná a pod kontrolou vládních složek, nedoporučujeme však vůbec vycházet z hotelových komplexů až do vašeho odletu.

Zákaz vycházení od 19:00 do 06:00 hodin se týká 14 guvernorátů. Doporučujeme respektovat toto nařízení.

Zákaz se netýká letovisek v Hurghadě a Marsa Alam.

V Káhiře jsou rozmístěny armádní a policejní jednotky a některými částmi nelze projet či projít. Určitá omezení jsou stále v současné době i v bezprostřední blízkosti našeho velvyslanectví vzhledem k sousedství s Káhirskou univerzitou. Na káhirské letiště lze dojet, ale očekávajte na kontrolních stanovištích kontroly vašich letenek a zavazadel. Pokud odlétáte, uzpůsobte dobu přesunu na letiště této situaci.

Bezpečnostní situace v přímořských letoviscích je stále relativně klidná, i když ve středu 14.8., v souvislosti s vyklízením táborů přívrženců bývalého prezidenta Morsího, byly zaznamenány násilnosti i např. v oblasti Hurghady. Doporučujeme proto zdržovat se pouze v resortech a tyto resorty neopouštět až do vašeho odletu zpět do ČR.

Během demonstrací na počátku července také došlo k významnému počtu napadení žen, které se těchto demonstrací účastnily.

Nedoporučujeme dále se pohybovat individuálně ani v noci po Sinajském poloostrově, a to zejména v jeho severní a střední části, včetně turistického letoviska v Tabě.

Dne 10. července byl zahájen postní měsíc ramadán. Demonstrace se však nadále svolávají ve velkých městech zejména jako je Káhira, Alexandrie, Suez či Port Saíd. Lze předpokládat, že tyto nepokoje budou pokračovat v průběhu celého ramadánu, zejména ve večerních a nočních hodinách.

Nejen v případě individuální turistiky doporučujeme využít registraci v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD a sledovat webové stránky velvyslanectví ČR v Káhiře. Občané, kteří se ocitnou ve vážném ohrožení se mohou v mimopracovní dobu obrátit na Konzulární oddělení Zastupitelského úřadu ČR v Káhiře (+20) 0122 742 7513.

Dbejte na to, abyste byli před cestou řádně pojištěni!

CESTOVNÍ DOKLADY

Egyptská strana striktně kontroluje platnost cestovních dokladů, které musí být platné ještě nejméně šest měsíců po předpokládaném datu odjezdu z území Egypta. Některé letecké společnosti nevezmou cestovatele, pakliže platnost pasu je byť jen o několik dní kratší. Do Egypta tedy lze cestovat pouze na biometrický CD a CD bez biometrických dat s platností delší než 6 měsíců ode dne vycestování zpět do ČR. Nelze tedy využít tzv. rychlopasy, které mají platnost pouze na 6 měsíců. Egyptské vízum lze zakoupit přímo na mezinárodním letišti (za poplatek 15 USD).

Sledujte aktuální informace a doporučení.

KÁHIRA

Ve středu 14.8.2013 v Káhiře  přistoupily armádní a policejní složky k vyklízení táborů příznivců bývalého prezidenta Morsího. Tato akce se neobešla bez násilných střetů a lze očekávat, že i v nejbližších dnech, nejen ve velkých městech jako je Káhira, Alexandrie, Suez apod., budou nadále probíhat nepokoje a protesty. Lze očekávat jejich násilný průběh. Vláda vyhlásila s okamžitou platností výjimečný stav a zákaz vycházení v době od 19:00 do 06:00 hodin.


Muslimské bratrstvo a jeho příznivci plánují po celý nadcházející víkend "protestní pochody".

Doporučujeme proto v těchto dnech nejezdit do Egypta.

Respektujte nařízení vlády, pokud vycházíte, mějte při sobě doklady.


Dne 3.7. armáda naplnila své ultimátum, pozastavila ústavu a vyhlásila některé kroky spojené s budoucím vývojem v zemi. Od pátku 5.7. probíhají nepřetržitě ve všech velkých městech početné demonstrace příznivců Morsího.

V Káhiře jsou rozmístěny armádní a policejní jednotky a některými částmi nelze projet či projít. Omezení jsou v současné době i v bezprostřední blízkosti našeho velvyslanectví vzhledem k sousedství s Káhirskou univerzitou.

 

Pokud jste v Káhiře, vyhýbejte se kritickým částem jako je Nasr City, Tahrír (kde je mj. Káhirské muzeum), oblast před prezidentským palácem ve čtvrti Heliopolis, Moqattam, kde sídlí hlavní kancelář muslimského bratrstva a okolí Káhirské univerzity, kde mj. sídlí naše velvyslanectví. Apelujeme na české občany, pokud jsou v Egyptě, aby byli zejména v nejbližších dnech velmi obezřetní a vyhýbali se všem shromážděním, cilivým místům např. kolem vládních, vojenských či policejních budov a nefotili jak tyto budovy, tak samotné demonstrace.

Během posledních demonstrací také došlo k významnému počtu napadení žen, které se těchto protestů účastnily.

Nedoporučujeme případná ubytování v hotelích poblíž tohoto náměstí (hotel Ramses Hilton, Semiramis, Shepheards, Four Seasons, Kempinski Nile Hotel).

Dbejte na to, aby jste vždy měli v bezpečí Vaše doklady a peníze. Zvýšené opatrnosti je zapotřebí před pouličními zloději (zejména co se týče Vašich mobilů, fotoaparátů, šperků atd.). Vhodně se oblékejte.

 

SUEZ, ISMAÍLIA, PORT SAÍD

Pokud budete cestovat do oblasti Suezského průplavu (Suez, Ismaília, Port Saíd) doporučujeme do těchto měst v současné době necestovat.

Pokud již města navštívíte, buďte velmi obezřetní. V těchto městech nadále pokračují občanské nepokoje.

 

SINAJ

V souvislosti se zhoršováním bezpečnostní situace na celém území Egypta a vzhledem k nepředvídatelnému dalšímu vývoji doporučujeme českým občanům do Egypta v současné době necestovat. Toto doporučení se týká i turistických resortů u Rudého moře, tj. Marsa Alam, Hurghady,Šarm aš-Šajchu, Dahabu, Nuweiby a Taby. Turisté, kteří v těchto resortech v současné době pobývají, by měli zůstat uvnitř hotelových areálů a do odletu z Egypta z hotelových komplexů nevycházet.

Nedoporučujeme se pohybovat individuálně po Sinajském poloostrově, a to zejména v jeho severní části (vyznačeno červeně), včetně turistického letoviska v Tabě. Pro další cesty (vyznačeno žlutě) - např. výlet do kláštěra Sv. Kateřiny - konzultujte se svým delegátem a aktuálně sledujte naše webové stránky.

Mezi jednotlivými resorty a z a na letiště v Šarm aš Šajchu a v Tabě doporučujeme se pohybovat po silnici pouze ve dne. Dne 21. března 2013 byli uneseni dva cizinci během jejich noční cesty z Taby do Dahabu. Byli v pořádku propuštěni o 5 dní později.

Pokud chcete šnorchlovat či se potápět, dbejte na bezpečnost a nikdy se nevydávejte na moře sami. Pečlivě vybírejte potápěčská centra, ne všechny splňují předepsané standardy. Více infomrací se můžete dozvědět na webových stránkách Egyptské komory pro potápění a vodních sportů.

 

 

 

HURGHADA, MARSA ALAM

Dne 14.8. došlo, v souvislosti s vyklízením táborů příznivců bývalého prezidenta Morsího v Káhiře, v hurghadské části Dahar, k potyčce mezi vládními odpůrci a pro-vládními silami. Tato akce se však brzy dostala pod kontrolu ozbrojených složek a v současné době je v místě relativní klid.

Avšak v souvislosti se zhoršováním bezpečnostní situace na celém území Egypta a vzhledem k nepředvídatelnému dalšímu vývoji doporučujeme českým občanům do Egypta v současné době necestovat. Toto doporučení se týká i turistických resortů u Rudého moře, tj. Marsa Alam, el-Ghouna, Hurghady. Turisté, kteří v těchto resortech v současné době pobývají, by měli zůstat uvnitř hotelových areálů a do odletu z Egypta z nich nevycházet.

V této oblasti se neaplikuje zákaz vycházení, nařízené jinak pro dalších 14 guvernorátů.

Bezprostřední situaci kolem resortů konzultujte se svým delegátem.

 

 

LUXOR, ASUÁN

Tato místa jsou oblíbenou destinací pro fakultativní jednodenní výlety z Hurghady a Marsa Alam. Vzhledem k posledním událostem však doporučujeme v těchto dnech za památkami necestovat.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky www.mzv.cz

Sleva 500