Aktuální informace o situaci v Egyptě: Podle ministerstva hrozí v Egyptě nebezpečí hlavně na severu Sinaje

Facebook
G+
Instagram
Kontaktujte nás
Aktuality
Aktuální informace o situaci v Egyptě: Podle ministerstva hrozí v Egyptě nebezpečí hlavně na severu Sinaje

Aktuální informace o situaci v Egyptě: Podle ministerstva hrozí v Egyptě nebezpečí hlavně na severu Sinaje

9.6.2012

Praha - Ministerstvo zahraničí zpřesnilo varování pro zájezdy do Egypta: nedoporučuje jezdit do severní části Sinajského poloostrova včetně letoviska Taba; na jihu poloostrova pak mají být Češi jen v turistických střediscích a mimo ně nemají nikam jezdit. Podle diplomacie hrozí v oblasti teroristický útok nebo únos turistů - ohroženy jsou prý životy, zdraví i majetek. Ministerstvo zahraničí dále nedoporučuje individuální turistiku po egyptském území mimo oblast Káhiry, Alexandrie a turistických oblastí v horním Egyptě.

Nejkritičtěji však ministerstvo vnímá Sinajský poloostrov. "V oblasti Sinajského poloostrova a zejména v jeho severní části se od počátku roku 2011 výrazně snížila bezpečnost. Negativními faktory jsou zejména pronikání nelegální migrace, pohyb ozbrojených skupin, pašování zbraní a pronikání extrémistů z pásma Gazy," zdůraznilo ministerstvo. Navíc prý v dohledné době nelze očekávat zlepšení situace. Bezpečnost se v Egyptě zhoršila po loňských protirežimních nepokojích. 

Diplomaté uvádějí, že v Egyptě je i nadále možnost vzniku neohlášených stávek a pouličních demonstrací. Ministerstvo zahraničí proto doporučuje občanům během pobytu v Egyptě vyhýbat se jakýmkoliv shromážděním či srocením občanů.  

Egypt patří mezi oblíbené turistické destinace Čechů. První vážnější varování týkající se cest do Egypta vydalo ministerstvo ve středu, což ale rozladilo cestovní kanceláře, které si stěžovaly, že to s nimi nikdo neprojednával. Nakonec se ministerstvo se zástupci cestovních kanceláří dohodlo, že bude svá doporučení zpřesňovat. "Nejedná se o žádný nátlak cestovních kanceláří, navíc informace cestovních kanceláří vycházejí z dění na ulici, nikoliv ze zpravodajských služeb," uvedl ve Studiu ČT24 mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Diplomacie prý v průběhu týdne analyzovala další informace z oblasti, proto přišlo dnešní zpřesnění.  

Varování týkající se Sinaje vydaly i jiné státy, mimo jiné Británie, Německo, Kanada, Austrálie a Izrael. Například podle britského ministerstva hrozí nebezpečí podél hlavních silničních tahů a na území severně od silnice mezi Suezem a Tabou. Ministerstvo dále Britům radí, aby mimo města cestovali jenom v konvojích a byli v kontaktu s egyptskými úřady

Zdroj: ČT24


Sleva 500