Facebook
G+
Kontaktujte nás
Detail státu

Mauricius Mauricius - transparent

Mauricius (někdy také Mauritius) je jedním z opravdových rájů na zemi. Tento ostrov lagun a bílých pláží s palmami je sopečného původu a leží v Indickém oceánu asi 800 km východně od Madagaskaru. Rozloha ostrova, jehož oficiální název je Mauricijská republika, je 1865 km2 a žije na něm 1,2 milionu obyvatel (vč. okolních ostrovů Rodrigues a dalších). Hlavním městem je Port Louis.

Od severních plání se povrch zvedá, v centru pokračuje jako náhorní plošina s jezery a vyhaslými sopečnými krátery. V okolí hlavního ostrova Mauricius je několik neobydlených ostrůvků. Spolu s ostrovy Rodrigues a Réunion tvoří souostroví Maskarény.

Kromě více jak 300 km krásných pláží s bílým pískem lemovaných palmami, křišťálově čisté vody s bohatým mořským životem, luxusních hotelů, je Mauricius také ostrovem plným historie, kulturní a geografické rozmanitosti a nabízí téměř nekonečně mnoho aktivit k tomu, aby návštěvník netrávil čas jen na pláži a u bazénu.

Na ostrově Mauricius byl také v minulosti domovem již vyhynulého ptáka dodo.

Oficiálním jazykem je angličtina. Francouzština, kreolština nebo hindština jsou též velmi běžně používané. Zaměstnanci mnohých hotelů ovládají plynně ale také němčinu, italštinu nebo španělštinu.

Oficiální měnou je mauricijská rupie (MUR), 100 MUR = 64 CZK (listopad 2012)

Mezi hlavní náboženství ostrova patří hinduismus, křesťanství a islám.

Počasí Mauricius

Léto tu trvá od listopadu do dubna, kdy teploty se pohybují od 23 do 33 stupňů Celsia. Nejdeštivější měsíce jsou od prosince do března. Teploty vody je v těchto letních měsících od 22 do 27 stupňů. Zimní sezóna je od května do října, teploty od 17 do 23 stupňů.

Historie Mauricius

Mauricius byl objeven Araby v 9. století. V 16. století Mauricius navštívili Portugalci. Holanďané byli prvními kolonizátory ostrova, ti také pojmenovali ostrov v roce 1598 po svém vládci Princi Maurice Van Nassau. V roce 1710 Holanďané opustili ostrov, Francouzi poté z ostrova vytvářejí prosperující kolonii, na začátku 19. století však v bitvě přicházejí o ostrov s Brity. V roce 1814 byla podepsána smlouva o nezávislosti ostrova mezi Francouzi a Británií, angličtina se stává oficiálním jazykem, ale obyvatelé si dle smlouvy mají právo ponechat původní jazyk, náboženství i práva. I proto je francouzština na ostrově stále dost rozšířená navzdory faktu, že Britové ovládali ostrov už více jak 150 let.  

V roce 1835 Britové ruší otroctví, nově osvobozeni otroci odmítají pracovat dále na plantážích, a proto bylo nutné sem dopravit pracovní sílu z Indie. Také čínští a muslimští obchodníci však byli zlákáni k podnikání na ostrovech a i proto je současná populace tak různorodá. Dnes zde žijí lidé indického (Indové, Tamilové aj.), kreolského či sinomauretánského původu.

Mauricius získává úplnou nezávislost v roce 1968, je však stále členem britského Commonwealthu. V roce 1992 se Mauricius stává republikou.

Povinné očkování, zdravotnictví a rizika

Pro vstup do země není povinné žádné očkování. Doporučuje se však očkování proti žloutence typu A a B, pro cestování na odlehlejší místa je doporučeno také očkování proti břišnímu tyfu.

Zdravotní péče je na ostrovech poměrně na dobré úrovni, určitě však nezapomeňte před vycestováním na uzavření cestovního pojištění.

Voda z kohoutku není pitná, doporučujeme kupovat a pít pouze vodu balenou a to i pro čištění zubů. Pozor i na kostky ledu v drincích v restauracích a barech.

Je striktně zakázáno se na ostrově opalovat nahoře bez. V některých částech jsou obyvatelé islamisté, zde je doporučeno pro ženy neoblékat krátké sukně a výstřihy.  

Vstupní povinnosti

Pro vstup do země není vyžadováno žádné vstupní vízum. Pokud délka pobytu nepřekročí 3 měsíce, tak ke vstupu stačí platní cestovní pas.

Mauricijská kuchyně

Mauricijská kuchyně je mixem kreolské, čínské, indické a evropské kuchyně. Součástí jídel je téměř vždy zelenina a mořské plody. Ve stáncích na ulici najdete nejběžněji muslimské Biryani (směs rýže, koření, masa a brambor), indické kuře s kari, čínské hovězí, francouzskou zeleninu a kreolské hovězí ve stylu BBQ. Místní obyvatelé nejčastěji popíjejí pivo a rum, ale i mandlový nápoj Alouda či čerstvé kokosové mléko jsou velmi populární. Mezi nejběžnější ovoce zde patří meloun, avokádo, ananas, papaya, kokos nebo také mango či liči.

Doprava Mauricius

Letecky Mauricius

Domácí Air Mauritius obsluhují několik desítek letů týdně na a z ostrova ze všech nejdůležitějších evropských měst leteckých uzlů Evropy. Pro lety z Prahy a Mauricius můžete využít služeb British Airways přes Londýn, KLM přes Amsterdam, Air France přes Paříž nebo Emirates přes Dubaj. Doba letu na Mauricius je přibližně 12 hodin.

Z Frankfurtu také na Mauricius operují aerolinky Condor, ze Švýcarského Curychu domácí Swiss, z Vídně trochu složitěji Egyptair přes Káhiru a Johannesburg v JAR. Nízkonákladový Corsair létá z Paříže.

Všechny mezinárodní lety směřují na jediné mezinárodní letiště ostrova Sir Seewoosagur Ramgoolam.

Kromě Air Mauricius na ostrovech operuje další domácí dopravce Catovair. Lety obou aerolinek spojují ostrov Mauricius také se sousedními ostrovy Rodrigues a Réunion.

Air Mauricius nabízejí také charterové lety a vyhlídkové lety helikoptérou z mezinárodního letiště a také z těch největších hotelů. Jednohodinová vyhlídka po ostrovech vyjde cenově na cca 17 000 CZK při 4 cestujících.

Autem

Lidé na Mauriciu jezdí po levé straně. Nejjednodušší a nejrychlejší variantou na poznávání ostrova je pronajmutí automobilu. Pro zapůjčení je vyžadován cestovní pas a mezinárodní řidičský průkaz. Ceny za půjčení nebývají úplně nejnižší, ale pokud si automobil půjčujete na více jak týden, nebojte se o ceně smlouvat.

Silniční síť je na ostrově poměrně dobrá, kromě nově vybudovaných silnic tu jsou ale i menší neudržované silnice plné výtluků. Největší nebezpečí ale na silnicích nečíhá z těchto silnic, největším nebezpečím jsou ale místní řidiči. Předpisy se tu zrovna dvakrát nedodržují, silniční značení je tu stejně tak velmi špatné, buďte tedy při řízení velmi opatrní a předvídejte na silnicích více jak u nás. To platí hlavně v případech, kdy uvidíte na silnici autobusy. Řidiči autobusů jsou doslova blázni do předjíždění, ale i při předjíždění jsou schopni náhle zastavit pro vyložení či naložení cestujících. Proto pokud uvidíte autobus, vždy buďte ve střehu.

V noci buďte také připraveni na to, že budete na cestách míjet málo osvětlené projíždějící vozidla, vůbec neosvětlené motorky, ale i přehlédnutelné chodce.

Autobusem

Autobusem je cestování celkem jednoduché, levné, ale nemusí být z nejrychlejších. Pokud již chcete cestovat autobusem, určitě využívejte místních expresů. Cestování běžnými autobusy je zdlouhavé, jelikož staví téměř na každém kroku. Obecně, autobusy z hlavního města Port Louis jezdí každých 15 minut po hlavních ostrovních trasách (Mahébourg, Curepipe atd.). Ceny jízdenek se pohybují od 12 MUR do 30 MUR za cestu z Port Louis do Mahébourgu. Autobusy s klimatizací mohou být o pár rupií dražší. Autobusy bývají většinou velmi plné, někdy můžete mít problémy, pokud budete cestovat s velkým zavazadlem, obvykle budete muset zaplatit jedno místo v autobusu navíc.

Ačkoli na ostrově operuje pět místních autobusových společností, neexistují zde žádné veřejné jízdní řády. Nejlépe je informovat se telefonicky u domácího národního úřadu pro dopravu, ještě lepším zdrojem informací jsou místní lidé.

Taxi

Při domlouvání taxi si určitě domlouvejte cenu předem. Je známé, že místní taxikáři mohou konečnou cenu bez předchozí domluvy výrazně navýšit a proto doporučujeme raději cestovat autobusem.

Za cenu od 1500 do 2500 MUR si můžete najmout taxi na celý den pro poznávání ostrova. Buďte však připraveni, že za jeden den ostrov určitě procestovat nestihnete, lépe je si zajímavá místa rozvrhnout do dvou a více dní. Ujistěte se, že pokud si najímáte taxikáře, tak zda je komunikativní či nikoli. Komunikativní taxikář tu může mnohdy být i velmi dobrým průvodcem. Nezapomeňte, že taxikáři pracují také za provize místních restaurací a obchodů. Pokud tedy chcete jít do restaurace, kterou jste si sami vybrali, trvejte na tom.

Lodí

Mezi ostovy Mauricius a Rodrigues (přístav Port Mathurin) plují také trajekty. Jedna plavba trvá přibližně 36 hodin, zpět je cesta o pár hodin kratší. Doporučujeme včasnou rezervaci, jelikož trajekty bývají často plné. Plavby na okolní ostrovy za potápěním, šnorchlováním či rybařením nabízejí velmi často soukromníci.

Dovolená Mauricius   Zájezdy Mauricius   Letecky Mauricius z Prahy   Ubytování Mauricius

LAST MINUTE zájezdy Mauricius   FIRST MINUTE zájezdy Mauricius

GOLFOVÉ ZÁJEZDY NA MAURICIUS   

POZNÁVACÍ ZÁJEZDY MAURICIUS   LUXUSNÍ LODÍ NA MAURICIUS, SEYCHELLY A MALEDIVY

Vyhledávání zájezdu
Select country and destination
Rozšířené hledání

Nabízíme 108 ubytovacích kapacit za cenu 16 290 Kč - 666 660 Kč.

Destinace:

Výsledky hledání
Zilwa Attitude
LM
FM
starstarstarstar
letecky vlastní Praha, Vídeň, Mnichov, -
Polopenze, All inclusive
Hotel
Hodnocení:
5,5 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 24.4.2018 8 dní Polopenze vlastnívlastní 16 290 Kč Detail
 26.4.2018 8 dní Polopenze vlastnívlastní 16 290 Kč Detail
 27.4.2018 8 dní Polopenze vlastnívlastní 16 290 Kč Detail
Le Preskil Beach Resort
starstarstarstar
letecky vlastní Praha
Polopenze, All inclusive
Hotel
Hodnocení:
4,8 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.5.2018 8 dní Polopenze vlastnívlastní 17 092 Kč Detail
 3.5.2018 8 dní Polopenze vlastnívlastní 17 092 Kč Detail
 4.5.2018 8 dní Polopenze vlastnívlastní 17 092 Kč Detail
RIU Creole Club
LM
FM
starstarstar
letecky vlastní Praha, Vídeň
All inclusive
Hotel
Hodnocení:
5,2 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 19.4.2018 8 dní All inclusive vlastnívlastní 17 890 Kč Detail
 20.4.2018 8 dní All inclusive vlastnívlastní 17 890 Kč Detail
 21.4.2018 8 dní All inclusive vlastnívlastní 17 890 Kč Detail
Tamarina Golf & Spa Boutique
starstarstarstar
letecky vlastní Praha
Polopenze, All inclusive
Hotel
Hodnocení:
5,2 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 10.4.2018 8 dní Polopenze vlastnívlastní 18 893 Kč Detail
 12.4.2018 8 dní Polopenze vlastnívlastní 18 893 Kč Detail
 13.4.2018 8 dní Polopenze vlastnívlastní 18 893 Kč Detail
Tamarina Beach Golf & Spa
starstarstarstar
vlastní -
Polopenze, All inclusive
Hotel
Hodnocení:
5,2 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 8.4.2018 8 dní Polopenze vlastnívlastní 18 893 Kč Detail
 9.4.2018 8 dní Polopenze vlastnívlastní 18 893 Kč Detail
 10.4.2018 8 dní Polopenze vlastnívlastní 18 893 Kč Detail
Heritage Le Telfair golf & spa resort
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 13.5.2018 8 dní Snídaně vlastnívlastní 20 208 Kč Detail
 14.5.2018 8 dní Snídaně vlastnívlastní 20 208 Kč Detail
 15.5.2018 8 dní Snídaně vlastnívlastní 20 208 Kč Detail
Heritage Le Telfair Golf & Spa Resort
LM
FM
starstarstarstarstar
letecky vlastní Praha, Varšava
Snídaně, Polopenze, All inclusive
Hotel
Hodnocení:
5,8 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 15.5.2018 8 dní Snídaně vlastnívlastní 20 208 Kč Detail
 12.5.2018 8 dní Snídaně vlastnívlastní 22 028 Kč Detail
 11.5.2018 8 dní Snídaně vlastnívlastní 23 913 Kč Detail
RIU Le Morne Club
LM
FM
starstarstarstar
letecky vlastní Praha, Vídeň
All inclusive
Hotel
Hodnocení:
4,5 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 19.4.2018 8 dní All inclusive vlastnívlastní 20 890 Kč Detail
 20.4.2018 8 dní All inclusive vlastnívlastní 20 890 Kč Detail
 21.4.2018 8 dní All inclusive vlastnívlastní 20 890 Kč Detail
Ambre Mauritius
starstarstarstar
vlastní -
All inclusive
Hotel
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 16.5.2018 8 dní All inclusive vlastnívlastní 21 833 Kč Detail
 15.5.2018 8 dní All inclusive vlastnívlastní 22 183 Kč Detail
 14.5.2018 8 dní All inclusive vlastnívlastní 22 533 Kč Detail
Ambre Resort
LM
FM
starstarstarstar
letecky vlastní Praha, Vídeň
All inclusive
Hotel
Hodnocení:
5,2 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 15.5.2018 8 dní All inclusive vlastnívlastní 22 183 Kč Detail
 5.5.2018 8 dní All inclusive vlastnívlastní 23 233 Kč Detail
 8.5.2018 8 dní All inclusive vlastnívlastní 23 233 Kč Detail

další nabídky >


Nejlevnější dovolená Mauricius