Facebook
G+
Kontaktujte nás
Detail státu

Srí Lanka Srí Lanka - transparent

Vyberte si svou dovolenou na Srí Lance za nejnižší ceny na trhu. Zájezdy na Srí Lanku jsou právě v prodeji. Tato výborná destinace pro poznávací zájezdy je ideální pro návštěvníky všech věkových kategorií. 

Srí Lanka je státem v jihovýchodní Asii, který leží na ostrově Cejlon jihovýchodně od Indického poloostrova. Cejlon byl také do roku 1972 oficiálním názvem státu, který je dnes celým jménem Srílanská demokratická socialistická republika. Hlavním městem je odnedávna Sri Jayewardenepura (známé také jako Kotte).

Největším městem, které je mnohdy mylně považováno za hlavní město, je Colombo. Přesto zde sídlí většina státních institucí. Mezi další významná města Srí Lanky patří Pollunaruwa, Kandy, Galle, Anaradhapura, Moratuva, Jaffna či Dehivala.

Srí Lanka, místo, které je často považováno za perlu Indického oceánu, je hlavně destinací, kde nejdete nedotčenou úžasnou přírodu, krásné pláže, kulturní památky, ale dýchne tu na Vás také tajemná buddhistická atmosféra.

Oficiální měnou je srílanská rupie (LKR), 1 LKR = 0,15 CZK

Celkový počet obyvatel žijících na Srí Lance je 21,2 milionu. 74% obyvatel jsou Sinhálci, 7% Muslimové, necelých 5% indičtí Tamilové, další necelé 4% srílanští Tamilové. Téměř 70% obyvatel jsou Buddhisté, 8% Muslimové, 7 Hinduisté a 6% Křesťané.

Oficiálním jazykem je sinhálština a tamilština. Angličtinu využívá aktivně cca 10% obyvatel.

Jen málo míst na světě je schopné nabídnout tolik zajímavostí jako Srí Lanka. S historií starší více jak 2500 let a na rozloze 65 610 km2 tu najdete 8 míst zapsaných na seznamu chráněného přírodního dědictví UNESCO, 1340 kilometrů pobřeží (většinou pláží), 15 národních parků plných rozmanitého života, 500 tisíc akrů čajových plantáží a více jak 250 botanických zahrad a 350 vodopádů.

 

Časový posun: +5 hodin oproti středoevropskému času

Povinné očkování: Pro vstup do země není vyžadováno žádné povinné očkování. Doporučené je však očkování proti hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu. Vybavte se také běžnými léky proti zvýšené teplotě a střevním potížím.

Voda z kohoutků je pouze užitková, doporučujeme konzumovat pouze vodu v plastových lahvích dostupných bez problémů v každém minimarketu. Velmi frekventované jsou infekce přenášené vodou a potravinami, doporučujeme tady opravdu dodržovat důsledně pravidla osobní hygieny a hygieny stravování. 

Vstupní povinnosti

Od 1.1.2012 došlo k zavedení zpoplatnění krátkodobých (do 30 dní) turistických víz pro všechny cestující na Srí Lanku. Každý, kdo nyní cestuje na Srí Lanku, se musí před příletem registrovat na webových stránkých http://www.eta.gov.lk/slvisa/. Pro tuto registraci není nutné žádných dokumentů, je potřeba pouze vyplnit online formulář (číslo pasu, datum návštěvy atd.). Tato registrace se nevztahuje na děti do 12 let. Pozor, tato registrace je platná 3 měsíce a vyřízení trvá 1 – 2 týdny (reálně je to však mnohem dříve).

Poplatek za vízum na 30 dní je 20 USD, což je necelých 400 CZK a je ho nutné uhradit platební kartou.

Po příletu je nutné se prokázat platným cestovním pasem minimálně 6 měsíců po odletu ze Srí Lanky, zpáteční letenkou, dostatek financí (cca 30 USD na den) a vytisknutou registraci z webových stránek.

Pokud na tento proces zapomenete, nic se neděje, na letišti Vám vystaví vízum také, ale poplatek bude nepatrně vyšší, 25 USD. Doporučujeme si však toto vízum zřídit předem. Pro více informací o vízech http://www.immigration.gov.lk/

Kdy na Srí Lanku

Srí Lanka leží v tropickém pásmu a díky velmi teplému podnebí ji lze v podstatě navštívit kdykoli v roce. Hlavní turistickou sezonou je období od prosince do března, kdy je zde nejméně srážek. U moře je v tomto období průměrná teplota kolem 30 stupňů, na horách mohou teploty klesnout i pod 10 stupňů.

 

Doprava Srí Lanka

I přesto, že není je Srí Lanka co do velikosti rozlehlá, tak může být cestování po ostrově velmi frustrující a časově náročné. Velmi úzké silnice, přeplněné lidmi, cyklisty nebo rikšami, dělají cestování mnohdy velmi složitým. Nicméně pokud vyjedete z Colomba, tak můžete užívat mnohých krásných vyhlídkových cest podél pobřeží nebo v horách. Srí Lanka je zkrátka nádherná a i přes svou menší rozlohu nabízí cestovatelům mnoho úžasných míst k poznání. Teď je již možné také objednat prohlídku Colomba dle vzoru jiných světových velkoměst.

Srí Lanka vlakem

Srí Lanka má velmi dobrou dopravní síť jak silniční, vlakovou, ale i leteckou. Vlaky spojují většinu turistických míst z Colomba, ale připravte se na to, že kvalitních a hlavně klimatizovaných třeba i jídelních vozů je velmi málo. Na hlavních tratích jako je Colombo – Kandy jezdí již vlaky typu našich expresů, jinak je cestování poměrně pomalé. Hlavní nádraží v Colombu je situované v části Fort.

Srí Lanka autem

Na Srí Lance se jezdí vlevo. Vyhněte se zde cestování v hodně zalidněných oblastech a řízení v noci. Rychlostní limitu tu jsou poměrně nízké, mimo město je povolená rychlost maximálně 75km/h, v obydlených částech je to 55km/h. Několik mezinárodních společností zde poskytuje půjčování vozidel. Můžete si zapůjčit i minibusy s klimatizací a pro odvážnější je možnost si půjčit i motorovou rikšu.

Podívejte se na TOP místa SRÍ LANKY zde

Srí Lanka autobusem

Autobusová doprava je poměrně na dobré úrovni a vesměs veškeré oblasti země jsou dostupné autobusem za velmi rozumné ceny. Autobusové služby jsou poskytované společností Sri Lanka Central Transport Board. Dlouhé trasy jezdí z Colomba konkrétně z centrálního nádraží Pettah. Kromě zmíněné společnosti také na trasách operuje další soukromá společnost. Tato společnost má stanoviště nedaleko hlavního nádraží. Autobusy do Kandy jezdí každých 15 minut, do měst na pobřeží průměrně jednou za půl hodiny.

K přepravě můžete využívat také místní taxíky. V Colombu mají taxikáři taxametry, nicméně doporučuje se si cenu i přesto odsouhlasit před nástupem do vozu. Jak ve větších městech, tak i v těch menších můžete využít také například rikšu. Ceny se pohybují kolem 50 LKR za 1 km. Tyto rikši a další možné tříkolky jsou nejrychlejším způsobem, jak se pohybovat v Colombu a jeho okolí.

Srí Lanka letecky

Na Srí Lanku léta z České republiky několik leteckých společností. Celková doba letu na Srí Lanku z Prahy napříkald s Emirates činí s přestupy 17 hodin. Letecké spoje létají denně z Prahy do Dubaje a odtud dále do Colomba. Kromě Emirates  létají z Prahy také Turkish Airlines s přestupy v Istanbulu. Z Vídně můžete využít Qatar Airways nebo Royal Jordanian. 

Pokud byste rádi k cestování po ostrově využili letecké dopravy, tak společnost Sri Lankan Air Taxi je ta, která lety mezi největšími městy provozuje. Můžete také využít přepravu helikoptérou s jednou ze soukromých společností.

Srí Lanka pro ženy

V porovnání s ostatními státy je relativně jednoduché a bezpečné cestování pro samotné ženy. Na plážích a v turistických centrech ženy mohou však zažít obtěžování od místních mužů. Jednoduchými opatřeními se lze však tomuto vyhnout. I když to může znít trochu nebezpečně pro ženy jako samotné cestovatelky, k těmto nepříjemným událostem dochází velmi zřídka. Společnost Srí Lanky je velmi konzervativní a mnoho obyvatel soudí ženy dle jejich stylu oblékání. Pokud ženy nosí krátké sukně nebo upjatá trička a šaty, je považována za ženu s velmi nízkou morálkou.

Kuchyně Srí Lanky

Srílanská kuchyně je ovlivněna kuchyní indickou, arabskou, ale i evropskou, hlavně portugalskou a holandskou. Běžná jídla srílanské kuchyně jsou velice chutné, pikantní, poměrně málo slané a je doporučené je konzumovat vzhledem k pálivosti s velkou opatrností. V místní kuchyni existuje mnoho zeleniny, ovoce, masa a mořských plodů, jako jsou krevety, humři, krabi atd. V restauracích se připravte na to, že příprava jídel trvá poměrně dlouho. 

Na Srí Lance však narazíte i na kuchyni kontinentální, čínskou, indickou a japonskou, zejména tedy v Colombu.

Základní specialitou je kari s rýží s kokosovým mlékem, nakrájenou cibulí, zeleným chilli, aromatickým kořením jako je hřebíček, muškátový oříšek, skořice, šafrán a další aromatické bylinky.

Mezi ty vůbec nejznámější pokrmy patří také Thali (vegetariánské kari) a nebo další varianta kari Birlyani. Lamprai je další oblíbený pokrm, což je vařená rýže s kousky masa a zapečenou zeleninou v banánových listech. Na ulici se prodávají hodně rotty, čili omelety, které si můžete nechat naplnit masem, zeleninou, zkrátka tím, na co máte chuť. Na jihu ostrova je docela i oblíbený pokrm z tuňáka zvaný Ambul Thiyal. Za speciality lze považovat tzv. hoppers, což jsou v podstatě palačinky s medem a jogurtem (mají ale i slanou verzi). 

Srílanská kuchyně není však jen kari, ale i spousta druhů dezertů. Jmenujme třeba Kavun, což je v podstatě koláč s kořením a kokosovým olejem, nebo Curd, neboli tvaroh z buvolího mléka. Velmi dobrý je koláč Aluva z rýžové mouky s kešu oříšky.

Čaj je národním nápojem a je považován za vůbec nejlepší na světě. Na rozdíl od místní kávy... Běžně se zde čaj podává s horkým mlékem a cukrem.

Při stolování se na Srí Lance nepoužívají příbory, ale používají se jen ruce. Po každém jídle v restauraci dostante misku s vodou na umytí.

Samozřejmě, že součástí místní kuchyně je plno exotického ovoce od banánů, papayi, manga a dalších (například durian).

Ceny Srí Lanka

Ceny jsou na Srí Lance nižší než u nás, za jídlo dáte od 50 CZK. Na ulici za různé pokrmy dáte už od ca 8 CZK. Za ubytování zaplatíte již od cca 100 CZK na noc za osobu. 

Zájezdy Srí Lanka      Ubytování Srí Lanka     Letenky Srí Lanka 

Last minute zájezdy Srí Lanka  First minute zájezdy Srí Lanka

Poznávací zájezdy Srí Lanka

Dovolená Srí Lanka

Vyhledávání zájezdu
Select country and destination
Rozšířené hledání

Nabízíme 195 ubytovacích kapacit za cenu 18 518 Kč - 186 290 Kč.

Destinace:

Výsledky hledání
LM
Srí Lanka » Negombo Topaz Beach Hotel Negombo starstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 9.11.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 18 518 Kč-7 % LM Detail
 10.1.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 500 Kč Detail
 8.9.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 24 400 Kč Detail
LM
Srí Lanka Grand Oriental starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Bez stravy, Snídaně, Polopenze, Plná penze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 9.11.2018 9 dní Bez stravy leteckyleteckyPraha 18 800 Kč-6 % LM Detail
 9.11.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 19 458 Kč-6 % LM Detail
 10.1.2019 9 dní Bez stravy leteckyleteckyPraha 20 000 Kč Detail
LM
Srí Lanka » Wadduwa Green Shadows beach hotel starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 9.11.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 18 800 Kč-8 % LM Detail
 10.1.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 000 Kč Detail
 9.11.2018 9 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 21 338 Kč-6 % LM Detail
LM
Srí Lanka » Wadduwa Blue Spring hotel starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze, Plná penze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 9.11.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 19 928 Kč-6 % LM Detail
 9.11.2018 9 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 20 398 Kč-6 % LM Detail
 9.11.2018 9 dní Plná penze leteckyleteckyPraha 21 150 Kč-6 % LM Detail
LM
FM
Srí Lanka » Negombo Jetwing Seashells starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Bez stravy, Snídaně, Polopenze, Plná penze, All inclusive
Hodnocení:
4,6 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
 • WiFi
 • Wellness
 • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.9.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 070 Kč FM Detail
 4.9.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 070 Kč FM Detail
 5.9.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 070 Kč FM Detail
LM
Srí Lanka » Negombo Golden Star Beach starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
4,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
 • WiFi
 • Wellness
 • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 9.11.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 304 Kč-6 % LM Detail
 10.1.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 24 000 Kč Detail
 14.9.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 25 900 Kč Detail
LM
Srí Lanka » Mt. Lavinia PALM BEACH HOTEL2**+ (PLNÁPENZE)  
Hotel
letecky
Praha
Bez stravy, Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 9.11.2018 9 dní Bez stravy leteckyleteckyPraha 20 304 Kč-6 % LM Detail
 9.11.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 21 150 Kč-6 % LM Detail
 10.1.2019 9 dní Bez stravy leteckyleteckyPraha 21 600 Kč Detail
LM
FM
Srí Lanka » Induruwa Induruwa Beach Resort starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Bratislava
Snídaně, Polopenze, Plná penze, All inclusive
Hodnocení:
5,5 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
 • WiFi
 • Wellness
Datum Délka Strava Doprava Cena
 7.6.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 390 Kč LM Detail
 25.9.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 390 Kč FM Detail
 9.10.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 390 Kč FM Detail
LM
FM
Srí Lanka » Wadduwa Hotel Villa Ocean View starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Bratislava
Snídaně, Polopenze, Plná penze, All inclusive
Hodnocení:
1,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
 • WiFi
 • Vhodné pro děti
 • Wellness
 • Sportovni aktivity
Datum Délka Strava Doprava Cena
 9.11.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 20 774 Kč-6 % LM Detail
 7.6.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 21 390 Kč LM Detail
 9.11.2018 9 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 21 620 Kč-6 % LM Detail
LM
Srí Lanka » Hikkaduwa Lanka Supercorals starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze, Plná penze
Hodnocení:
4,3 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
0 mVzdálenost od moře
 • Klimatizace
 • Přímo na pláži
 • Bazén venkovní
 • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 9.11.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 21 338 Kč-6 % LM Detail
 9.11.2018 9 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 22 278 Kč-6 % LM Detail
 9.11.2018 9 dní Plná penze leteckyleteckyPraha 22 748 Kč-6 % LM Detail

další nabídky >


Nejlevnější dovolená Srí Lanka