Nejlevnější dovolená Tanzanie

Facebook
G+
Instagram
Kontaktujte nás
Detail státu

Tanzanie Tanzanie - transparent

Serengeti, Ngorongoro, Kilimandžáro a Zanzibar, to jsou obrovská lákadla pro návštěvníky Afriky a co je úžasné je, že se nacházejí všechny v jedné zemi – vítejte v Tanzanii.

Právě zde můžete v rozmezí jen několika hodin odpočívat na idylických plážích nebo objevovat stará svahilská města či lézt na mlhou pokryté vrcholky hor s pravým masajským průvodcem. Dovolená v Tanzanii je tou pravou volbou pro toho, kdo má chuť relaxovat u moře a zároveň prožít dobrodružství v podobě safari. 

Tanzanie leží ve východní Africe u Indického oceánu. Na severu sousedí s Ugandou a Keňou, na západě s Burundi, Rwandou, Kongem, na jihu s Mosambikem, Zambií a Malawi. V Tanzanii se nacházejí 3 nejznámější africký jezera – největší africké Victoria, nejhlubší Tanganika a Malawi. Hora Kilimandžáro na severu je nejvyšší horou afrického kontinentu. 

Součástí Tanzanie je také ostrov Zanzibar, který je vzdálen od pevniny přibližně 40 km.

Tanzanie má 41 milionů obyvatel a hlavní město je Dar es Salaam.

Oficiálními jazyky jsou angličtina a svahilština.

Oficiální měnou je tanzanský šilink (TZS). 100 TZS = 1,2 CZK (leden 2013)

Časový posun: +3 hodiny oproti středoevropskému času

Historie

Tanzanie vznikla v roce 1964 ze státních celků Republika Tanganika a Lidové republiky Zanzibar a Pemba. Území začali arabští obchodníci nejprve kolonizovat kolem roku 700. Portugalci se dostali k břehům oblasti kolem v roce 1498, kdy se ke břehům dostal Portugalec Vasco de Gama při objevování Orientu. Portugalci drželi kontrolu nad územím až do 17. století, kdy se sultán Ománu chopil moci. S tím, co je nyní Burundi a Rwanda, tak se Tanganika stala německou kolonií v roce 1885. V roce 1890 se Zanzibar stává britským protektorátem, po první světové válce se pod britskou nadvládu dostává i Tanganika (pod Ligou národů). Samostatná Tanganika byla prohlášena v roce 1961. O rok později se Tanganika stává nezávislým členem britského Commonwealthu. V roce 1992 byl v zemi zaveden pluralitní politický systém a o 3 roky později v roce 1995 proběhly první volby.

Počasí Tanzanie

Tanzanie má obecně velmi příjemné tropické klima po celý rok, i když tu existují značné regionální rozdíly. Podél teplejších a vlhkých pobřeží je klima určováno z velké části monzunovými větry, které přinášejí déšť ve dvou hlavních obdobích. Od poloviny března do května tu prší silně téměř každý den. Druhé období dešťů je od listopadu do prosince a někdy až do ledna. Ve vnitrozemí je nadmořská výška hlavním faktorem ovlivňující podnebí. Centrální plošina je poněkud suchá, zatímco v horských oblastech na severovýchodě a jihozápadě teploty občas klesnou pod 15 stupňů Celsia v noci a během června a července tu může pršet kdykoliv během roku. Nejteplejší měsíce obecně jsou od prosince do března.

Kdy do Tanzanie?

Tanzanii je možné navštívit ve všech ročních obdobích. Obecně lze říci, že pro návštěvu severní Tanzanie a ostrovů je ideální období od července do října a od prosince do března. Pro jižní Tanzanii je to červen a pro západní květen až říjen.

Počasí je nejchladnější a nejsušší od konce června do září, v červenci a srpnu jsou hotely a chaty v parcích zejména na severu nejplnější. Říjen a listopad jsou velmi příjemné, s menším počtem turistů a krajina se zde pomalu začíná zelenat po krátkých deštích, které začínají na mnoha oblastech. Od konce prosince do února jsou teploty vysoké, ale ne nějak dramaticky. Dejte si pozor na hlavní sezonu kolem Vánoc. Ceny hotelů jsou stejně jako během července a srpna vyšší než normálně vrcholu.

Během hlavní období dešťů (od března do května) můžete ušetřit výrazně na nákladech na ubytování, a vychutnat si krajinu, která je zelené a plná života. Nicméně, některé vedlejší silnice mohou být v tomto období neprůjezdné a je doba, kdy celá řada hotelů zejména podél pobřeží zavírá třeba i na měsíc a déle. V této době se zde také zvyšuje riziko malárie.

Povinné očkování

Pro vstup do země není vyžadováno žádné povinné očkování. Doporučuje se však očkovat proti žluté zimnici, žloutence typu A i B, břišnímu tyfu a vzteklině.

V oblastech s nadmořskou výškou do 1800 metrů se můžete nakazit malárií. Antimalarika typu Chloroquine v Tanzanii nezabírají.

Vstupní povinnosti

Pro občany České Republiky platí vízová povinnost. Vízum je možné získat jednak na Velvyslanectví Tanzanie v Berlíně nebo při vstupu do země na všech hraničních přechodech. Cestovní pas musí mít platnost alespoň 6 měsíců od opuštění země.

Podívejte se na nejlepší místa TANZANIE zde

Doprava Tanzanie

Návštěvníci Tanzanie se nemusí bát využívat místních forem dopravy. Kromě autobusů a vlaků (které však nedoporučujeme) je v této zemi mimo jiné bezpečné i stopování. Náklady na cestování se pak mohou dostat i na minimum a navíc budete moci poznat Tanzanii daleko lépe, než z kdejaké turistické příručky.  

Letecky

Hlavní dopravní letecký uzel Tanzanie je mezinárodní letiště Julius Nyerere International Airport v Dar es Salaamu. Kilimanjaro International Airport mezi Arushou a Moshi také přijímá mezinárodní lety a je tou nejlepší volbou pro trasy do Arushi a na severní okruh safari.

Obecně zpáteční letenky z Evropy stojí kolem 13000 CZK (z Londýna do Dar es Salaamu náklady asi 12000 CZK). Z Prahy létají do Dar es Salaamu Turkish Airlines a ceny se pohybují cca od 16 000 CZK.  Z rakouské Vídně je nabídka letů pestřejší. Kromě nizozemských KLM přes Amsterdam můžete využít i Emirates přes Dubaj nebo Egyptair přes Káhiru. Ceny jsou podobné jako při letech z Prahy.

Pro návštěvy národních parků Serengeti nebo Ngorongoro je možné využít i letiště v Nairobi v sousední Keni, ceny letů jsou dokonce o něco levnější než do Dar es Salaamu.

Na mezinárodní letiště Kilimanjaro se z Prahy dostanete s Turkish Airlines přes Istanbul, nebo s Emirates, KLM, Lufthansou s různými přestupy (Addis Abeba, Nairobi apod.).

Precision Air nabízí vnitrostátní lety mezi největšími městy země. Pro lety na Zanzibar z Tanzanie, využijte dopravce ZanAir.

Autobusem

Cestování autobusem by měla být jedna ze zkušeností každého turisty, který do Tanzanie zavítá. Autobusy jsou za rozumnou cenu a mnohdy jsou jedinou variantou, jak se dostat do spousty destinací.

Na hlavních dálkových trasách můžete jet jak expresem, tak běžným autobusem. Ty první jezdí často dle jízdního řádu a jsou poloprázdné, ty druhé moc jízdní řády neřeší a jsou mnohdy přeplněné.

Doporučujeme si jízdenky zamluvit alespoň den předem. Na nádražích ve větších městech se připravte na všudypřítomné překupníky lístků. Nakupujte vždy lístky pouze v oficiálních kancelářích.

Na hlavní trase Dar es Salaam – Arusha operují Dar Express, Royal Coach a Scandinavian Express. Ten jezdí i mezi Dar es Salaamem, Mbeyou.

Minibusy

Pro kratší výlety daleko od hlavních cest je často nejlepší volbou tradiční minibus thelathini nebo dodávka. Tato dodávka neboli dalla dalla je tím pravým cestovatelským zážitkem Tanzanie. Jsou to ty klasické přeplněné dodávky narvané k prasknutí, ale i ony mají jakýsi jízdní řád, ve kterém je možné se brzy zorientovat. Nelekněte se, pokud s vámi budou cestovat slepice na střešeJ Ceny jsou fixní, ale nízké (od 100 do 200 TSH za jízdu).

Autem

V Tanzanii se jezdí na levé straně, a pokud si již budete půjčovat auto, tak buďte připraveni na to, že ve městech tu bude pořádný chaos a kolony, na druhé straně pokud vyjedete ven z města, tak vás čekají téměř prázdné silnice. Silnice tu však nejsou v moc dobrém stavu, asfaltové silnice jsou jen hlavní tahy. Navíc benzín je tu docela drahý a budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz.

Půjčení auta v Dar es Salaamu stojí kolem 45 USD na den bez pojištění, auto s pohonem všech čtyř kol od 70 do 200 USD na den také bez pojištění (to může činit kolem 30 – 40 USD) a daně. Spousta společností doporučuje půjčení právě auta s pohonem všech čtyř kol a nedovolí turistům jezdit samotné mimo hlavní město.

Kromě hlavního města lze auta půjčit v Arushe, Karatu, Mwanze, Mbeyi a Zanzibaru.

Vlakem

Železnice v Tanzanii provozují dvě společnosti. První je Tazara, která poskytuje služby na trase Dar es Salaam a Mbeya (snadné potom na přestup do Malawi nebo Zambie) a Tanzanian Railway Corportation (TRC), která nabízí kromě stejné trati taky spojení do Kigomy a Mwanzy. Vlaky Tazery jsou sice více pohodlné a přesné, ale obecně jsou hodně zastaralé a nezřídka dojde k dopravní nehodě.

Tazara nabízí 3 vlaky týdně (dva do Mbeyi přes Kapiri Mposhi a jeden přímý do Mbeyi). I přesto je cesta vlakem Tazara zážitkem, jelikož projíždí národními parky Mikumi a Udzungwa a můžete přímo z vlaku vidět třeba slony, žirafy nebo antilopy. 

Lodí

Trajekty na ostrovy Zanzibar a Pemba: Několikrát denně jezdí trajekty mezi hlavním městem Dar es Salaam a Stonetownem na Zanzibaru. Plavba zabere cca jednu hodinu a půl a jízdenky mohou být zakoupeny i za americké dolary.

Samotné trajekty mezi ostrovy trvají cca 70 minut.

Trajekty na jezeru Viktoria plují mezi města Mwanza a Bukoba, které plují každý den a trvají cca 9 hodin. Dále trajekty vyplouvají z Mwanzy do Nkome a na ostrov Ukurewe. Vyhněte se však cestování na trajektech při špatném počasí!   

Taxi

Taxi kola se nacházejí ve většině měst v Tanzanii. Jen v podstatě skočte na zadní nosič, jen balancujte a vychutnávejte si jízdu. Máte-li rádi trochu více rychlosti, pak mototaxi (boda-boda) je také snadno dostupné.

Tanzanie Serengeti

Serengeti a každoroční velké migrace milionů zvířat

Safari Tanzanie

Tanzanie nabízí vůbec to nejlepší možné safari, které Afrika má. Nikde jinde nebudete mít možnost spatřit tolik volně žijících živočichů. Právě zde budete moci zahlédnout stáda zeber a pakoňů, výpady gepardů vybíhajících z jejich loveckých krytů nebo zaslechnout řev lvů v noci. Nejlepší možnosti budeme k tomu mít právě v parku Serengeti nebo Ngorongoro Crater. V zemi je však více jak 40 národních parků a rezervací a proto je z čeho vybírat a vězte, že zde jsou neomezené možnosti k tomu podniknout vlastní safari.

tanzanie kondoa skalní malby

Skalní malby Kolo-Kondoa by si návštěvníci Tanzanie neměli nechat ujít

Fauna a flora Tanzanie

V Tanzanii žije na 430 druhů zvěře a žije tu na 4 miliony kusů divokých zvířat. Narazíte tu na zebry, slony, pakoně, hrochy, žirafy, několik druhů antilop, dikobrazy nebo gazely. Park Serengeti je vůbec tím nejlepším, kde lze spatřit lvy, gepardy nebo levharty. Jsou tu stejně tak velké populace hyen, v národním parku Mahale žijí také skupiny šimpanzů.

Navíc zde žije na 60 tisíc druhů hmyzu a 25 druhů plazů, 100 druhů hadů a nespočet druhů ryb.

Toto široké spektrum druhů ještě rozšiřuje více jak s 1000 druhů ptáků, mezi nimiž vyniká několik druhů ledňáčků, zoborožců, orlů, sov, plameňáků nebo vlha.

Ohrožené druhy v Tanzanii

Mezi velmi ohrožené druhy, které zde lze spatřit, patří černý nosorožec (nejlépe k vidění v kráteru Ngorongoro), ťuhýkovec černočapkový (spatřen v horách Uluguru, jihovýchodně od Morogoro), kareta pravá, kareta zelenavá nebo kožatky, červení kočkodani, divocí psi (spatřeni v Selous Game Reserve a v národním parku Ruaha) a na Pembě také kaloni.

Přírodní podmínky s několika deštnými pralesy nabízejí hned několik endemitických druhů rostlin, mezi něž paří například balzamína, nebo africké fialky. Na jihu země se můžete setkat s krásnými baobaby.

Pokud se dostaneme mimo horská území, tak je vegetace o dost chudší, daří se zde různým křovinám a travám. 

Tanzánská kuchyně

Jídlo servírované v ubytovacích kapacitách na plážích Zanzibaru je obecně velmi dobré, se zaměřením na to, co je místně dostupné. Ve Stone Townu je několik velmi dobrých restaurací, zejména tam, kde podávají místní pokrmy, tj. mořské plody a maso s bramborami. Z nápojů můžete vybírat také z tanzanských piv (Tusker, Kilimanjaro a Safari). Restaurace si obvykle drží vysoký standart díky konkurenci a nízké ceny.

Obecně je tanzanská kuchyně kombinací několika různých kuchyní a je velmi podobná jako každá jiná východoafrická kuchyně. Od arabské a indické má na chutě vliv britská, portugalská, ale i perská a pravá africká kuchyně.

Základem zdejší kuchyně je samozřejmě kromě všudypřítomných darů moře maso s rýží nebo bramborami, případně s kukuřičnou kaší. Nejčastěji je konzumováno maso hovězí, kozí nebo i skopové. To se společně dusí i se zeleninou a přidává se k tomu tradiční koření, nejčastěji na ostrově pěstovaný hřebíček.

Skot se zde obvykle poráží pouze pro velmi speciální příležitosti, jako jsou svatby nebo narození dítěte. Skot, ovce a kozy jsou chovány primárně pro jejich mléko a hodnotou, kterou přispívají k sociálnímu postavení. Nicméně i přesto jsou nyama Choma (grilované maso) a ndayu (maso z mladé kozy) nejoblíbenější pokrmy

Jídlo, které by mohlo být považováno národní jídlo, je Ugali, tuhé těsto z mouky cassava s kukuřicí, prosem, čirokem a obvykle podávané s omáčkou obsahující buď maso, ryby, fazole, nebo vařenou zeleninu. To je typicky jedené vše z velké mísy, která je sdílena všemi u stolu.

Dále wali (rýže) a různé samaki (ryby) vařené v kokosu jsou preferované základy stravy pro ty, kteří žijí na pobřeží.

Co se týče nápojů, místní čaj je nejvíce konzumovaným nápojem. Sladké smažené pečivo nazývané vitumbua (malé rýžové placky)se běžně jedí ráno u čaje, nebo mezi jídly jako svačina. Chapatti (smažený plochý chléb), také podávaný s čajem, je velmi populární svačinka pro děti. Pouliční prodavači běžně prodávají čerstvě mletou černou kávu v malých porcelánových šálcích, nealkoholické nápoje a čerstvé džusy z ananasu, pomeranče, nebo cukrové třtiny. Dospělí mají oblíbené zvláštní banánové pivo nazývané mbege vyráběné v regionu u Kilimandžára v severovýchodní Tanzanii.

Vyhledávání zájezdu
Select country and destination
Rozšířené hledání

Nabízíme 87 ubytovacích kapacit za cenu 25 990 Kč - 519 129 Kč.

Destinace:

Výsledky hledání
LM
Tanzanie » Zanzibar » Kiwengwa The Dhow Club Zanzibar starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.10.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 25 990 Kč LM Detail
 8.10.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 190 Kč LM Detail
 29.10.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 390 Kč LM Detail
LM
Tanzanie » Zanzibar » Uroa Zanzibar Bay Resort starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze, All inclusive
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 5.11.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 26 190 Kč LM Detail
 17.11.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 26 190 Kč LM Detail
 29.10.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 590 Kč Detail
LM
Tanzanie » Zanzibar » Pingwe La Madrugada Beach Resort starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 10.1.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 190 Kč-9 % Detail
 15.1.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 190 Kč-9 % Detail
 17.1.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 190 Kč Detail
LM
Tanzanie » Zanzibar » Nungwi Langi Langi Beach Bungalows starstarstar
Bungalovy
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.10.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 490 Kč LM Detail
 8.10.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 28 490 Kč LM Detail
 29.10.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 28 490 Kč LM Detail
LM
Tanzanie » Zanzibar » Pingwe Reef & Beach Resort starstarstar
Hotel
letecky
Praha, Bratislava
Snídaně, Polopenze, All inclusive
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 3.12.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 590 Kč LM Detail
 7.1.2019 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 990 Kč Detail
 14.1.2019 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 990 Kč Detail
LM
FM
Tanzanie » Zanzibar » Nungwi Sunset Kendwa starstarstar
Bungalovy
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 2.1.2019 7 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 890 Kč-25 % FM Detail
 4.1.2019 7 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 890 Kč-25 % FM Detail
 5.1.2019 7 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 890 Kč-25 % FM Detail
LM
FM
Tanzanie » Zanzibar » Nungwi Amaan Bungalows Beach Resort starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 29.10.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 890 Kč LM Detail
 5.11.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 890 Kč LM Detail
 17.11.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 27 890 Kč LM Detail
LM
Tanzanie » Zanzibar » Pingwe Sea View Lodge starstarstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 23.10.2018 11 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 28 190 Kč-32 % LM Detail
 10.1.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 28 290 Kč-7 % Detail
 15.1.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 28 290 Kč-7 % Detail
LM
Tanzanie » Zanzibar » Pingwe Cristal starstarstar
Hotel
letecky
Praha
Snídaně, Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 28.2.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 28 590 Kč-11 % Detail
 5.3.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 28 590 Kč-11 % Detail
 7.3.2019 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 28 590 Kč-11 % Detail
LM
FM
Tanzanie » Zanzibar » Zanzibar Town Maru Maru
Hotel
letecky
Praha, Bratislava
Snídaně
Hodnocení:
6,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
250 mVzdálenost od moře
  • Klimatizace
  • WiFi
Datum Délka Strava Doprava Cena
 18.11.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 28 690 Kč FM Detail
 20.11.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 28 690 Kč FM Detail
 22.11.2018 10 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 28 690 Kč FM Detail

další nabídky >